U prethodnom tekstu (8 saveta kako se rešiti miševa i pacova) smo pisali o uklanjanju pacova i miševa. U ovom tekstu ćemo vam pojasniti kako da sačuvate svoje useve i voćnjake, jer se postupak razlikuje.
Glodari koji prave najveće ekonomske štete na poljoprivrednim površinama su poljski miš, poljska voluharica i hrčak.
S obzirom na štete koje prouzrokuju poljski miševi i voluharice, potrebno je sprovesti 4 mere u cilju smanjenja njihove brojnosti, korišćenjem preventivnih, mehaničkih, bioloških i na kraju, hemijskih mera:
1. Preventivne mere:
- Podrazumevaju uklanjanje pokošene trave, granja i sena, žbunova, otpada i stare mehanizacije, dakle mesta gde glodari mogu da se sakriju i nadju utočište.
- Glodare najviše privlači hrana i voda. Minimalizujte dostupnost vode na i oko svojih zasada. Proverite sve izvore vode, kapljuće česme, bare, jarke, cevi i sl. Uklonite hranljive otpatke i držite hranu, ubrane plodove u dobro zaštićenim magacinima ili metalnim kontejnerima.
- Drva za ogrev držite na visini, kao i sve ostale materijale ukoliko ih držite napolju.
- Jako je važno organizovati kvalitetne agrotehničke mere što podrazumeva oranje, blagovremenu žetvu kao i uništavanje korova. Ukoliko imate voćnjake plodove koje padnu sa drveta pokupite što pre.
- Preporuka je da se voćnjaci i zasadi redovno obilaze i da se vrši pregled aktivnih rupa glodara, na osnovu kojih se može utvrditi njihova brojnost.
2. Mehaničke mere
Mehaničke mere se odnose na upotrebu mehaničkih sredstava kao što su postavljanje mišolovki, nalivanje vode u rupe i kopanje zaštitnog jarka.
3. Biološke mere
To su metode regulacije onih vrsta koje postoje u samoj prirodi i podrazumevaju upotebu grabljivica kao što su lisice, orlovi, vrane, mačke i ostale životinje koje koriste glodare kao hranu. Takođe, sove su se pokazale kao izuzetno dobre za odbijanje glodara.
4. Hemijske mere
Hemijske mere podrazumevaju korišćenje registrovanih rodenticida, kada dođe do utvrđivanja kategorija brojnosti, na osnovu broja aktivnih rupa po hektaru. Hemijske mere su svakako najbolje u otklanjanju pacova i ostalih glodara.
Preporuka je da se plodne površine redovno obilaze i da se vrši pregled aktivnih rupa glodara, na osnovu kojih se može utvrditi njihova brojnost.